a

a

SPOTKANIE NAUCZYCIELI W RAMACH PROJEKTU „JUST BE HUMANS- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE” Z PROGRAMU ERASMUS +

...

Za nami pierwsze spotkanie nauczycieli z krajów biorących udział w projekcie „Just be humans- say no to any forms of discrimination and violence”. Wizyta miała miejsce w pięknym nadmorskim tureckim mieście Unye, w dniach 3- 7 grudnia 2018 r. Spotkanie zorganizowali nauczyciele ze szkoły Doga Koleji, pozostałymi uczestnikami byli nauczyciele z Székács Elemér Mezögazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium- szkoły, która jest koordynatorem projektu oraz nauczyciele z włoskiej ITI "G.B. Bosco Lucarelli" i portugalskiej szkoły- INSIGNARE - Associacao de Ensino e Formacao. Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach reprezentowaliśmy w składzie – mgr Anna Burgielska-Długosz, mgr inż. Stanisława Zelek oraz mgr Katarzyna Galas- Wolska.

Celem spotkania było poznanie nauczycieli z krajów partnerskich, a także omówienie zadań każdego partnera, ustalenie terminów wymian młodzieży oraz terminów realizacji głównych zadań,  analiza sytuacji dotyczącej problemu przemocy w szkołach partnerskich, warsztaty z psychologiem, obserwacje lekcji, nauka podstawowych wyrażeń w języku tureckim oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę tureckiego partnera i musimy przyznać, iż zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie. Praca z młodzieżą odbywa się w przyjacielskiej atmosferze skierowanej na wszechstronny rozwój ucznia, z podkreśleniem potrzeby integracji z innymi narodowościami. Tureccy nauczyciele to w większości ludzie młodzi, umiejący korzystać z nowoczesnych technologii w pracy pedagogicznej i rozumiejący problemy młodzieży.

Podczas spotkania nie zabrakło także aspektów kulturowych, gdyż ten element stanowi ważny cel pracy w projekcie. Pierwszego dnia, zostaliśmy powitani przez władze szkoły i nauczycieli, a każdego dnia pracę zaczynaliśmy od wypicia tradycyjnej tureckiej herbaty. Każdy partner zaprezentował swoją szkołę i kraj. Zwiedziliśmy Unye oraz przepiękne miasto Ordu, gdzie widoki z kolejki liniowej były po prostu fantastyczne. Na długo pozostanie nam w pamięci wizyta u burmistrza Ordu oraz dyrektora Wydziału Edukacji, którzy byli bardzo zainteresowani naszymi wrażeniami na temat Turcji oraz naszymi szkołami. Mogliśmy również poczuć klimat tradycyjnej atmosfery, jaka panowała w tureckich domach w przeszłości zwiedzając ottomański dom- muzeum. Na zakończenie naszego pobytu, gospodarze zorganizowali koncert tradycyjnych tureckich utworów.

Spotkanie w Unye było bardzo ciekawe i owocne - podczas warsztatów poruszyliśmy wiele interesujących kwestii, zarówno tych związanych z głównym tematem projektu, jak i wychowawczo-dydaktycznych, poznaliśmy metody pracy naszych kolegów z Turcji, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc a także skosztowaliśmy pysznego regionalnego jedzenia, które bardzo różni się od tradycyjnej polskiej kuchni. Mamy nadzieję, że praca w projekcie będzie równie przyjemna, ciekawa i efektywna i przyniesie wiele pozytywnych efektów nie tylko w trakcie trwania przedsięwzięcia, ale również w przyszłości, gdyż kwestia zapobiegania czy walki z przemocą i dyskryminacją oraz takie wartości jak tolerancja, otwartość, integracja europejska i potrzeba rozwoju mają wymiar uniwersalny i stanowią ogromną szansę dla uczniów wszystkich szkół partnerskich.

Tu jest link do zdjęć na fb:
https://www.facebook.com/pg/Technik-%C5%BCywienia-i-us%C5%82ug-gastronomicznych-w-ZSP-Ryglice-901523556631934/photos/?tab=album&album_id=1868899873227626

Tu są linki do filmików na you tube: 
https://youtu.be/Qra91_vfF-A

https://youtu.be/kkEJ0c2DjRo

https://youtu.be/GM36Hr6r6K0

https://youtu.be/3FG1kEYDT6I

https://youtu.be/nnrwdoO0CZo

https://youtu.be/vJ1XBtTCfFI

https://youtu.be/Jj5i2POiQ-4