a

a

„Po prostu bądźmy ludźmi...”- takie hasło przyświecało kolejnemu międzynarodowemu spotkaniu młodzieży w Ryglicach w ramach projektu z programu Erasmus+

...

W dniach 18-22 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach gościliśmy uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich projektu "Just be humans- say NO to any forms of discrimination and violence" z programu Erasmus+.

Goście z Węgier, Włoch, Portugalii oraz Turcji przez 5 dni uczestniczyli w warsztatach projektowych, takich jak gotowanie tradycyjnych potraw każdego kraju, tworzenie ozdobnych pudełek metodą decoupage czy warsztatach integracyjnych.

Tematem spotkania w Ryglicach było "Say NO to violence" ("Powiedz NIE przemocy"), dlatego uczniowie wszystkich krajów partnerskich wzięli udział w interaktywnych warsztatach dotyczących problemu uchodźców oraz w niezwykle interesujących zajęciach prowadzonych przez dr Joannę Fryt na temat walki z przemocą w swoim środowisku.

Oprócz pracy związanej ściśle z tematem projektu, uczniowie wymienili się doświadczeniami kulturowymi podczas warsztatów dotyczących tańców narodowych każdego kraju. Mieli okazję spróbować pysznych dań kuchni polskiej oraz zwiedzić ważne kulturowo miejsca w regionie, takie jak Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie, Stare Miasto w Krakowie czy Muzeum Auschwitz-Birkenau. To ostatnie miejsce pokazało nam wszystkim do jakiego okrucieństwa może prowadzić ludzka nienawiść, brak tolerancji i żądza władzy. Jest to szczególnie ważne dla tematu naszego projektu, który promuje walkę z wszelkimi przejawami przemocy i dyskryminacji, które to zjawiska są obecne w życiu wielu ludzi.

Ważnym elementem spotkania było pokazanie partnerom naszej szkoły, metod nauczania, wymiana doświadczeń i opinii z zakresu dydaktyki i wychowania oraz spotkanie z Pawłem Augustynem - Burmistrzem Ryglic, podczas którego nasi goście zostali zapoznani z licznymi atrakcjami turystyczno-kulturowymi regionu.

Na podsumowaniu pięciodniowego spotkania, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wyrazili swoje ogromne zadowolenie z pobytu w Polsce. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czuli się w naszym kraju, jak w domu podkreślając niezwykłą życzliwość i gościnność polskich uczniów i nauczycieli, a także zwracając uwagę na piękno miejsc, które odwiedzili.

Spotkanie spełniło swoje cele - świadomość uczniów na temat przemocy została poszerzona dzięki efektywnym warsztatom, uczniowie mieli okazję udoskonalić swoje umiejętności językowe, a także szereg umiejętności kluczowych pracując w grupach międzynarodowych i występując publicznie. Mamy nadzieję, iż idea międzynarodowej pracy będzie kontynuowana w kolejnych projektach z programu Erasmus+ a póki co zabieramy się do pracy przed wizytą u naszych włoskich partnerów w pięknym Benevento.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w pracę w tym przyjemnym, ale pracowitym tygodniu projektowym.