a

a

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

...

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła  włączyła się w obchody tego dnia. Uroczystość uświetnił Pan Łukasz Płatek z Instytutu Pamięci Narodowej  w Krakowie,  który przeprowadził prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym i działalności konspiracyjnej Polskiego Państwa Podziemnego. Podkreślił, że żołnierze wyklęci zasłużyli na pamięć kolejnych pokoleń.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. 68 lat temu, 1 marca 1951 w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

Od 2011 roku rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dla uczczenia podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. Na podstawie badań przeprowadzonych przez IPN można szacować, że liczba Żołnierzy Wyklętych wynosiła ok. 120–180 tys. W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów: zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, 5 tys. skazano na karę śmierci (ponad połowę kar wykonano). Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy Żołnierzy Wyklętych".