a

a

Spieszmy się Pomagać

...

7 czerwca br. odbyła się autokarowa wycieczka organizowana przez Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach. Wycieczka była organizowana w ramach projektu „Spieszmy się Pomagać” realizowanego wiosną w szkole. Wraz z grupą 28 seniorów z Ryglic udaliśmy się w rejony limanowskie. Zaczęliśmy od zwiedzania przełęczy św. Justa niedaleko Łososiny Dolnej, gdzie rozciągał się widok na jezioro Rożnowskie, zlokalizowany był tam drewniany kościółek św. Justa z XVII wieku. Następnie udaliśmy się do Limanowej do pięknej bazyliki a zarazem sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Kościół w Limanowej wyróżnia się swą sylwetką wśród kościołów Małopolski. Jest reprezentatywnym przykładem nurtu rodzimego w sztuce, wyrosłego na tradycji, kulturze i patriotyzmie. Kamienna bryła kościoła z monumentalną wieżą jest jakby przetworzeniem piękna dawnych kościółków Małopolski.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu wraz z pięknie wyrzeźbionymi stacjami Drogi Krzyżowej. Następnie udaliśmy się na szlak pieszy PTTK z Pasierbca do miejscowości Rozdziele. Szlak był malowniczy, było słonecznie i nastroje dopisywały uczestnikom wycieczki. W trakcie spaceru mogliśmy podziwiać piękno limanowskich gór, udało nam się też uzupełnić braki wody pitnej u miejscowych gospodarzy oraz pobawić się z ich pieskami rasy Cavalier. Po 3 godzinnym przemarszu udaliśmy się do Lipnicy Górnej na obiad zorganizowany w Gospodzie pod Kamieniami. Zaraz za Gospodą rozciąga się lasek w którym są zlokalizowane Kamienie Brodzińskiego. Jest to bardzo malownicza grupa skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m znajduje się na szczycie wzgórza. Znany teoretyk literatury, publicysta, tłumacz i profesor UW, Kazimierz Brodziński czerpał tutaj natchnienie pisząc swoje utwory.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie drewnianego kościółka im. Św. Leonarda, jednego z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany w 2003 r na listę UNESCO. Jego prezbiterium zdobi wiele scen biblijnych, m.in. Ostatnia Wieczerza, Sąd Ostateczny a wnętrze kościoła zdobi dekoracja malarska (polichromia) z różnych okresów, od końca XV w. do początku XVIII w.
Na tym zakończono wycieczkę i wróciliśmy z grupą seniorów do Ryglic około godz.20.00