Rekrutacja do Technikum, Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych
im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
- zobacz regulamin

TECHNIKUM - technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik handlowiec, technik ekonomista

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA - monter izolacji przemysłowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kierowca - mechanik, mechanik pojazdów samochodowych , elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, krawiec, stolarz, ślusarz, lakiernik, fryzjer, kucharz, sprzedawca, elektryk, murarz - tynkarz, piekarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, wędliniarz, cukiernik, rolnik - więcej tutaj


ERASMUS + PROJEKT "„ LET´S GET GREEN - RAISING THE AWARENESS OF ECOLOGICAL PROBLEMS”

ERASMUS + „JUST BE HUMANS!- SAY NO TO ANY FORMS OF DISCRIMINATION AND VIOLENCE"

ERASMUS + „COOK HEALTHY- EAT HEALTHY- LIVE HEALTHY” - STRONA PROJEKTU

"Recipes ebook"- the best dishes from all the partner countries.

Wycieczka młodzieży do kina na film pt. ,,Wołyń”

...

We wtorek 25.10.2016 roku 67 osobowa grupa młodzieży naszej szkoły wybrała się do kina na film ,,Wołyń”.

Osoby z poszczególnych oddziałów zebrały się pod szkołą. O godzinie 9.10 autokarem i busem wyruszyliśmy do Tuchowa. Ok. godziny 9.30 dotarliśmy pod kino ,,Promyk” w Tuchowie. O  godzinie 10.00 rozpoczął się seans.

Film opowiada historię 17 – letniej Zosi Głowackiej z wołyńskiej wioski, zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Główna bohaterka zakochuje się w Ukraińcu Petrze, lecz ojciec wydaje ją za mąż za dużo starszego od niej sołtysa, Macieja Skibę. Krótko po ślubie Zosia zostaje w domu z dziećmi męża z pierwszego małżeństwa , gdy ten udaje się na wojnę, która wybucha we wrześniu 1939. Powracający do wioski Maciej ukrywa się z obawy przed nacjonalistami ukraińskimi. Gdy Wołyń zajęła Armia Czerwona, Rosjanie witani są przez Ukraińców chlebem i wódka. Skiba, uznany za kułaka, został zesłany w głąb ZSRR a bohaterka ponownie sama zajęła się wychowaniem dzieci w wojennych warunkach. Gdy w 1941 Zachodnia Ukraina została zajęta przez Niemców,, ci sami ludzie którzy radośnie witali Sowietów, cieszą się , widząc mundury hitlerowskie.  Rozpoczyna się ludobójstwo. Niemcy mordują Żydów, następnie Ukraińcy Polaków. Polacy w odwecie mordują Ukraińców. Zosia  jest świadkiem zabójstw z zemsty i porachunków sąsiedzkich. Reżyser   ukazał również Polaków pomagających Żydom i Ukraińców ratujących Polaków.

Po seansie udaliśmy się na przystanek, o godzinie 13.00 byliśmy pod szkołą.

Miejmy nadzieję, że wstrząsająca hekatomba mordowanych polskich Kresowian przez ukraińskich nacjonalistów w czasie wojennej zawieruchy na trwałe zapisze się w myślach i pamięci młodego pokolenia.