a

a

Wieczór z poezją - galeria

...

IV WIECZÓR Z POEZJĄ

 

Bo komu miłość dała nadzieję,

Postrada rozum i strach.

Wszystko zdobędzie, wszystko straci,

By stanąć z nią twarzą w twarz!

Właśnie te słowa towarzyszyły kolejnemu już, czwartemu spotkaniu z poezją, które odbyło się 11 lutego w naszej szkole i zgromadziło wielu zainteresowanych. Program, którego tematem były najsłynniejsze pary kochanków w literaturze przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Cz. Majorka, Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Ryglicach.

Współorganizatorami byli Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach. Patronat honorowy nad uroczystością objęli Starosta Tarnowski Pan Roman Łucarz oraz Burmistrz Ryglic  Pan Bernard Karasiewicz, który uroczyście rozpoczął spotkanie.

Młodzież zaprezentowała obszerny program artystyczny, który łączył w sobie recytację poezji, wystąpienia wokalistów, a przede wszystkim małe formy teatralne.

Przedstawiały one opowieść o miłości pierwszych rodziców (M. Twain, Pamiętniki Adama i Ewy), historię uczucia, które zrodziło się pomiędzy Zbyszkiem z Bogdańca a Danusią (H. Sienkiewicz Krzyżacy), oswajanie Róży przez Małego Księcia (Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę ), nieszczęśliwą i pełną rozczarowań miłość w utworach A. Mickiewicza (Dziady cz. IV, Świtezianka, Pan Tadeusz), a także spojrzenie na miłość i śmierć, które uszlachetniają i pozwalają dostrzec sens świata (Cz. Miłosz Orfeusz i Eurydyka). Wyjątkowy nastrój podkreślały utwory muzyczne, pośród których znalazły się: Babę zesłał Bóg, Będziesz moją Panią, Niepewność, Mały Książę, Na pierwszy znak, Jeśli miłość jest, Nie kłam, że kochasz mnie, Przechadzka z Orfeuszem, Nie widzę Ciebie w swych pragnieniach.

Gościnnie wystąpiły Pani Renata Krzywoń, przedstawiciel Rady Rodziców ZSP w Ryglicach oraz Pani Justyna Ropska, wokalistka związana z Domem Kultury w Tuchowie, która swym występem poruszyła widownię.

Wieczorowi z poezją, wpisującemu się w lokalną tradycję wspólnych spotkań, towarzyszyła wyjątkowa atmosfera. Z pewnością doznane wrażenia artystyczne pozwolą cieszyć się pięknem życia, z miłością patrzeć na drugiego człowieka i otaczający świat oraz zrodzą pragnienie kolejnych spotkań.

Serdecznie dziękujemy organizatorom, gościom, a przede wszystkim młodzieży wszystkich szkół za trud włożony w przygotowanie wspaniałej uroczystości.

ZOBACZ TAKŻE