a

a

100 książek, które warto przeczytać chociaż raz w życiu

...

Na świecie powstało i wciąż powstaje tak wiele różnego typu książek, że w niektórych kręgach narzeka się na nadprodukcję literatury. Duża część tych utworów niekoniecznie zasługuje na wielką uwagę, jednak są takie dzieła, które każdy powinien poznać w swoim życiu. Skąd jednak wiedzieć, które książki warto przeczytać, a które można spokojnie odłożyć na bok?

W 2010 r. podliczono, że na całym świecie powstało blisko 130 mln książek (dokładnie 129,864,880 według wyliczeń Google). Niemal 10 lat później jest ich już z pewnością o wiele więcej. To oznacza m.in. że nawet gdybyśmy przestali pracować i sypiać, nie istnieje możliwość, by udało nam się przeczytać wszystkie książki, jakie powstały na świecie, w ciągu całego życia.

Co to oznacza dla miłośników literatury? Przede wszystkim, że warto zacząć mądrze dokonywać wyboru. Aby nie marnować cennego czasu na książki, które nas rozczarują, powinniśmy skupić się na tych, które naprawdę są warte naszego zainteresowania. Aby je odnaleźć, możemy kierować się recenzjami zamieszczanymi w prasie czy na blogach, poleceniami znajomych lub gotowymi listami książek, które warto poznać. Zestawienie 100 książek, które każdy powinien przeczytać choć raz w życiu. Oto one:

1.George Orwell "Rok 1984"

Wielki Brat wciąż patrzy - orwellowska antyutopia nie straciła na aktualności mimo upływu lat. Świat ukazany w tej powieści wydaje się szczególnie przerażający w ostatnich latach, ponieważ zaczyna znów przypominać ten, w którym żyjemy.

2. Stephen Hawking "Krótka historia czasu"

"Krótka historia czasu" to literatura popularnonaukowa tego typu, który w porywający i przystępny sposób przybliża czytelnikom nawet najtrudniejsze zagadnienia związane z poznawaniem wszechświata.

3. Dave Eggers "Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza"

Rodzice Davida Eggersa zmarli na raka, jedno po drugim. Chłopak miał wtedy 21 lat, a jego brat zaledwie 7. Bracia opuścili przedmieścia Chicago, gdzie się wychowywali i wyjechali do San Francisco. Powieść opowiada o ich wspólnym życiu po ogromnej i bolesnej stracie.

4. Ishmael Beah "Było minęło. Wspomnienia dziecka-żołnierza"

To opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka, które samodzielnie musi walczyć o przetrwanie w nieludzkich warunkach. Ishmael Beah dorastał w Sierra Leone, gdzie po wybuchu wojny domowej nie tylko stracił rodzinę i na własne oczy oglądał rzeź, lecz także wkrótce popadł w uzależnienie od narkotyków. Książkę wydano w języku polskim. Obecnie użytkownicy usługi Audible mogą bezpłatnie skorzystać z audiobooka w wersji angielskiej, która jest dostępna na Amazonie.

5. Edwidge Danticat "Oddech, oczy, pamięć"

Bohaterką książki jest Sophie Caco, haitańska dziewczynka wychowywana przez ciotkę. Aż do dnia, gdy jej nieobecna wcześniej matka prosi siostrę o zwrócenie dziecka. Dziewczynka zostaje więc odesłana do Nowego Jorku, by zamieszkać z obcą sobie kobietą, która zdradza Sophie, że ta jest owocem gwałtu. Powieść jest trudną i bolesną opowieścią o relacjach między kobietami, o krzywdzie oraz trudach budowania intymności. Audiobook w wersji anglojęzycznej jest obecnie dostępny bezpłatnie dla użytkowników Amazona korzystających z usługi Audible w okresie próbnym.

6. Jhumpa Lahiri "Tłumacz chorób"

Tłumacz chorób to nie tylko tytuł tego zbioru, lecz także nazwa zawodu. Taka osoba zajmuje się diagnozowaniem chorób u osób, które nie potrafią nazwać swoich cierpień. Okazuje się, że opowiedzenie drugiemu człowiekowi o swoim bólu może być tak trudne, że nie sposób znaleźć do tego odpowiedni język. Aktualnie audiobook w wersji angielskiej jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników Audible w czasie okresu próbnego.

7. Jared Diamond "Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw"

Fascynująca książka, która podejmuje próbę ustalenia, co powoduje, że niektóre społeczeństwa osiągają przewagę nad innymi, biorąc pod uwagę tak różnorodne dziedziny, jak produkcja broni czy językoznawstwo. Teraz audiobook w angielskiej wersji językowej jest dostępny bezpłatnie dla użytkowników usługi Audible w okresie próbnym.

8. Roald Dahl "Charlie i fabryka czekolady"

Klasyczna pozycja literatury dziecięcej, po którą z przyjemnością sięgną również całkiem dorośli czytelnicy. Podczas lektury warto mieć przy sobie tabliczkę czekolady.

9. Barbara Kingsolver "Biblia jadowitego drzewa"

To historia opowiadana przez żonę i córkę fanatycznego kaznodziei, który wraz z rodziną wyjeżdża do Konga belgijskiego, trafiając do centrum dramatycznych wydarzeń. Książkę można kupić w tłumaczeniu na język polski, jednak dostępna jest także w wersji anglojęzycznej.

10. Ernest Hemingway "Słońce też wschodzi"

Powieść Hemingwaya, która w momencie swojego wydania wywołała prawdziwą sensację. Utwór stanowił bowiem portret amerykańskiej społeczności w Paryżu w latach 20. XX wieku. To powieść z kluczem - w przedstawianych przez Hemingwaya bohaterach łatwo rozpoznać prawdziwe osoby. Można ją kupić w tłumaczeniu na język polski oraz w oryginale.

11. Rick Riordan, cykl "Percy Jackson i bogowie olimpijscy"

Uwielbiany przez nastolatków (i nie tylko) cykl książek o Percym, który w wieku 12 lat dowiaduje się, że jego ojcem jest nie kto inny, jak sam Posejdon.

12. Frank McCourt "Popiół i żar: wspomnienie"

To gorzka, choć niepozbawiona humoru, opowieść o losach syna pary irlandzkich emigrantów. Rodzice Franka McCourta uciekli z Zielonej Wyspy w poszukiwaniu lepszego losu, osiedlili się na Brooklynie, po czym żyli w skrajnej nędzy i dominującym poczuciu obcości. Przed załamaniem całą rodzinę ratowały opowieści do pozostawionej daleko za sobą Irlandii. Książkę wydano w języku polskim. Można ją kupić także w oryginale.

13. Keneth Grahame "O czym szumią wierzby"

Historia, którą powinno poznać każde dziecko. To piękne opowieści o przygodach grupy zwierzątek, które zawsze niosą ze sobą życiowe mądrości o przyjaźni, miłości i szacunku do świata oraz innych stworzeń.

14. Lois Lowry "Dawca"

Zekranizowana kilka lat temu powieść "Dawca" (film pod tytułem "Dawca pamięci") to kolejna futurystyczna antyutopia opowiadająca o pozornie idealnym społeczeństwie, w którym wszystko funkcjonuje bez zarzutu, wszyscy są absolutnie posłuszni, nikt nie zadaje pytań i nawet nie ma pomysłu, że mógłby jakieś zadać. Główny bohater, młody chłopak o imieniu Jonasz, dowiaduje się, że to perfekcyjne społeczeństwo funkcjonuje dlatego, że ludziom odebrano wolność dokonywania jakichkolwiek wyborów.

15. Tom Wolfe "Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos"

Fascynujący reportaż, który opowiada o początkach amerykańskiego programu kosmicznego oraz powstaniu NASA.

16. Eric Carle "Bardzo głodna gąsienica"

Bestsellerowa opowieść dla najmłodszych o głodnej gąsienicy, która wędruje po świecie, szukając najsmaczniejszych kąsków.

17. Bob Woodward i Carl Bernstein "Wszyscy ludzie prezydenta"

Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się dziennikarstwem śledczym. I nie tylko. Audiobook w oryginalnej wersji językowej jest obecnie dostępny dla użytkowników usługi Audible w okresie próbnym.

18. Maurice Sendak "Tam gdzie żyją dzikie stwory"

Jedna z najbardziej znanych książek obrazkowych na świecie. Historia zaczyna się od tego, że niegrzeczny chłopiec zostaje wysłany do swojego pokoju bez kolacji. Nagle jego sypialnia zmienia się w las i Max wyrusza na spotkanie dzikich stworów. Książkę można kupić w polskim tłumaczeniu. Na Amazonie jest dostępna wersja anglojęzyczna.

19. Josehp Heller "Paragraf 22"

Wypełniona czarnym humorem, wybitna powieść o II wojnie światowej. Jak żadna inna przedstawia absurd wojny oraz bezsensowny sposób funkcjonowania armii.

20. Oliver Sacks "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem"

Oliver Sacks z wykształcenia jest neurologiem oraz psychiatrą. W swojej książce w prosty, ale fascynujący sposób, przedstawia przypadki chorych, który spotkał na swojej lekarskiej drodze. Opowieść o medycynie staje się tu przyczynkiem do snucia refleksji na tematy egzystencjalne.

21. Ralph Ellison "Niewidzialny człowiek"

Jedna z najważniejszych amerykańskich powieści. To napisana w pierwszej osobie, groteskowa opowieść o kolejach życia pewnego ciemnoskórego mężczyzny. Książkę wydano również w języku polskim. W niektórych księgarniach internetowych można ją kupić w wersji oryginalnej.

22. William Somerset Maugham "W niewoli uczuć"

Autobiograficzna powieść Williama Somerseta Maughama prowadzi do refleksji o tym, że najprostszy model życia może być tym najlepszym. Książkę przetłumaczono na język polski, jednak najłatwiej kupić ją w oryginale.

23. Philip Roth "Kompleks Portnoya"

Kiedy "Kompleks Portnoya" ukazał się w 1969 r. wzbudził prawdziwą burzę w całym świecie literackim. Jej główny bohater jest urodzonym w USA Żydem, który w pewnym momencie swojego życia trafia na kozetkę do psychoterapeuty. Snuta przez niego opowieść to gorzka historia dorastania w obsesyjnie kontrolującej go rodzinie oraz jego późniejszych seksualnych ekscesów. Choć z pozoru najwięcej miejsca zajmują tutaj jego monologi na temat własnych erotycznych fantazji, to nie przeszkadza mu jednocześnie snuć rozważań charakterze politycznym czy religijnym. Książkę można przeczytać w oryginale.

24. Harper Lee "Zabić drozda"

Tej książki nie może zabraknąć na jakiejkolwiek liście najważniejszych powieści wszech czasów. To historia ukazująca różnego typu uprzedzenia wobec inności, czy to innego koloru skóry czy odmienności w zachowaniu. Najpiękniejsza opowieść o dzieciństwie, o poznawaniu dobra i zła oraz o nauce tolerancji.

25. Cormac McCarthy "Droga"

Nagrodzona Pulitzerem powieść ukazuje losy naszej planety tuż przed zagładą. Ukazane tu piekło tuż przed końcem naszej cywilizacji staje się szczególnie przerażające, gdy weźmiemy pod uwagę ostrzeżenia naukowców o gigantycznym zagrożeniu w jakim znalazł się świat.

26. Joan Didon "Rok magicznego myślenia"

Opowieść Joan Didon od momentu wydania nieprzerwanie gromadzi rzesze czytelników. To historia o przeżywaniu żałoby oraz walce o życie osoby, którą kocha się najmocniej - Didon opisuje rok swojego życia po śmierci jej męża, a jednocześnie po tym, jak jej córka trafiła do szpitala na oddział intensywnej terapii po źle rozpoznanym zapaleniu płuc. Książkę wydano w polskim tłumaczeniu, jednak w razie trudności z jej zakupem, można zaopatrzyć się w wersję anglojęzyczną.

27. Jane Austen "Duma i uprzedzenie"

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że powieści Jane Auten to infantylne romanse. Nic bardziej mylnego. Choć miłość jest w nich istotnym tematem, to jednak refleksja nad funkcjonowaniem angielskiego społeczeństwa z początku XIX wieku, rolami, jakie pełniły w nim kobiety, ograniczeniach, jakie narzucała na nie pozycja społeczna itd.

28. Ray Bradbury "451 stopni Farenheita"

Przerażająca wizja świata, w którym absolutnie zakazane jest czytanie książek oraz krytyczne myślenie.

29. Kurt Vinnegut "Rzeźnia numer pięć"

Powieść Vonneguta to literacki sprzeciw wobec wojny. Pisarz oparł ją o własne doświadczenia z - był jeńcem wojennym oraz świadkiem bombardowania Drezna.

30. Jeffrey Eugenides "Middlesex"

Fenomenalna powieść, która jak żadna inna pokazuje, jak trudnymi zagadnieniami są płeć oraz seksualność. "Middlesex" to historia urodzonej w rodzinie greckich emigrantów dziewczynki, która w czasie dorastania zaczyna mieć coraz więcej problemów z własną tożsamością płciową.

31. Alice Munro, Opowiadania wybrane 1968-1994

Po jakiekolwiek opowiadanie Alice Munro sięgniecie, będziecie zachwyceni. Laureatka Nagrody Nobla to mistrzyni krótkich form prozatorskich. Zbiór opowiadań z lat 1968-1994 znajdziesz na Amazonie.

32. Charles Dickens "Wielkie nadzieje"

Jedna z najważniejszych powieści Dickensa to historia Pipa, wychowywanego przez siostrę oraz jej męża. Biedny chłopiec spotyka na swojej drodze ukrywającego się przestępcę, któremu zgadza się pomóc. Jakiś czas później otrzymuje ogromną kwotę od anonimowego darczyńcy i wyrusza do Londynu, by zdobyć edukację.

33. Margaret Atwood "Opowieść podręcznej"

Jedna z najbardziej przerażających antyutopii, jakie zostały kiedykolwiek napisane. Pokazuje los kobiet w społeczeństwie, w którym zostały one sprowadzone do kilku podstawowych ról. Te, które są płodne, mają za zadanie przede wszystkim urodzić dziecko jednej z uprzywilejowanych rodzin, które same nie mogą mieć dzieci.

34. John Green "Gwiazd naszych wina"

Wzruszająca powieść dla młodzieży, która mogłaby być sentymentalna i mogłaby spłaszczać naprawdę ważne sprawy, a jednak tego nie robi. Historia umierającej nastolatki, która chwilę przed śmiercią poznaje jeszcze smak prawdziwej miłości, jest nieoczekiwanie mądra i piękna.

35. Christopher McDougall "Urodzeni biegacze"

To książka, która wielu czytelnikom odmieniła sposób patrzenia na bieganie.

36. Harunki Murakami "Kronika ptaka nakręcacza"

Historia człowieka, który traci pracę. Jego żona zarabia na tyle dużo, że nie musi szukać nowej, zaczyna więc zajmować się domem. Jego życie zaczyna stawać się puste i pozbawione ambicji.

37. Tim O'Brien "Rzeczy, które nieśli"

Opowieść o amerykańskich żołnierzach, którzy wędrują po Wietnamie. Autor opisuje to, co niosą na swoich barkach, przy czym nie ma tutaj na myśli jedynie dosłownego bagażu, lecz także wspomnienia, marzenia, strach. Książkę warto nabyć w oryginalnej wersji językowej.

38. Edith Wharton "Wiek niewinności"

Powieść niezwykle odważna, jak na czasy, w których powstała. Dziś wciąż wciągająca i poruszająca. Książka zaczyna się od powrotu do USA hrabiny Olenskiej, młodej kobiety, która opuściła agresywnego męża, czym naraża się na krytykę i ostracyzm społeczeństwa. W arystokratycznym światku Nowego Jorku hrabina zostaje uznana za famme fatale, każdy jej krok jest komentowany i krytykowany.

39. Vladimir Nabokov "Lolita"

Powieść Nabokova to wyzwanie dla czytelnika, choć absolutnie nie dlatego, że miałoby się ją źle czytać. Napisana po mistrzowsku pierwszoplanowa postać Humberta Humberta, czterdziestoletniego mężczyzny, który zakochuje się w dwunastoletniej pasierbicy. Perspektywa, z jakiej poznajemy tę historię, sprawia, że możemy zupełnie mimowolnie zapałać sympatią do pedofila.

40. Marjane Satrapi "Persepolis"

"Persepolis" to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści graficznych. Opowiada o początkach rewolucji islamskiej w Iranie.

41. J.K. Rowling, seria o Harrym Potterze

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał całej serii o Harrym Potterze, to powinien w tym momencie zamknąć tę listę i pobiec do księgarni po cały cykl. To jedna z najpiękniejszych przygód literackich, nie tylko dla młodzieży.

42. Stephen King "Lśnienie"

Jeśli nie znacie powieści mistrza grozy, warto zacząć właśnie od tej. A potem dla porównania od razu obejrzeć ekranizację Kubricka.

43. Chris Ware "Jimmy Corrigan: The Smartest Kid on Earth"

Fascynujący komiks, który daleki jest od rozrywkowych i prostych treści, jakie często przypisuje się temu gatunkowi.

44. Gabriel Garcia Marquez "Miłość w czasach zarazy"

Przepiękna historia miłości, która zaczyna się gdy bohaterowie są bardzo młodzi i towarzyszy im obojgu przez całe dalsze życie. Choć Fermina początkowo odrzuca Florentina i uczucie, jakim go darzy, by wyjść za bogatszego człowieka, nigdy nie przestaje go kochać i w końcu po wielu latach pozwala mu zdobyć swoje serce.

45. Victor E. Frankle "Człowiek w poszukiwaniu sensu"

To bardzo trudna książka, opowiadająca o przeżyciach autora z obozów koncentracyjnych. W drugiej części książki Frankle, który jest psychiatrą, ukazuje, jak dochodził do opracowania swojej własnej metody leczenia, które nazywa logoterapią.

46. Michael Chabon "Niesamowite przygody Kavaliera i Claya"

Akcja powieści rozpoczyna się pewnej nocy w 1939 r., kiedy do drzwi domu Sammy'ego Claya na Brooklynie puka jego kuzyn Josef Kavalier. Okazuje się, że uciekł on z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Panowie zaprzyjaźniają się i odkrywają wspólną pasję - zaczynają tworzyć komiksy, które przynoszą im pieniądze oraz sławę. Okazuje się jednak, że w przypadku zarówno jednego, jak i drugiego, nie są to rzeczy, o których marzą.

47. Shel Silverstein "Where the Sidewalk Ends: The Poems and Drawings of Shel Silverstein"

Od niezwykle zabawnych po wzruszające - takie wiersze znajdziemy w tomie autorstwa Shela Silversteina.

48. Michael Pollan "The Omnivore's Dilemma: A Natural History of Four Meals"

Co powinniśmy zjeść na obiad? Przed kilku laty Michael Pollan skonfrontował nas z tym, wydawałoby się prostym pytaniem, szukając na nie niełatwych odpowiedzi. Autor zbadał nasze codzienne wybory żywieniowe, by pokazać czytelnikom, że to, co jemy, determinuje to, w jaki sposób żyjemy.

49. Jacqueline Susann "Dolina lalek"

To książka o cenie, jaką płaci się za sławę oraz bogactwo. Okazuje się, że to, o czym marzy tak wielu z nas, często nie jest warte tego, ile kosztuje. Tę książkę dość łatwo znaleźć w oryginale.

50. James McBride "The Color of Water"

Kim jest Ruth McBride Jordan? Niezwykłą kobietą, córką polskiej Żydówki oraz ciemnoskórego Amerykanina, matką dwanaściorga dzieci. Fascynująca historia jej życia to lektura obowiązkowa.

51. Robert A. Caro "The Power Broker: Robert Moses and the Fall of New York"

To monumentalne dzieło podaje do publicznej wiadomości to, co wcześniej wiedziało niewielu: że Robert Moses w swoim czasie był jednym z najpotężniejszych ludzi w stanie Nowy Jork.

52. Lewis Carroll "Alicja w krainie czarów"

Historia, na której wychowały się już całe pokolenia, a która wciąż zachwyca kolejnych czytelników. To jedno z tych niezwykłych dzieł, do których można wracać co jakiś czas w ciągu całego życia i nigdy nie staje się nieaktualne i nie da się z niego wyrosnąć.

53. Donna Tartt "Tajemna historia"

Najbardziej tajemnicza i najlepsza powieść Donny Tartt, podejmująca trudny temat tego, jak daleko można się posunąć w eksperymentach z moralnością, gdy człowiek zaczyna sobie przypisywać wyższość intelektualną nad innymi.

54. Frank Herbert "Diuna"

Szeroko zakrojone dzieło, które mimo fantastycznego przebrania, tak naprawdę opowiada o nas samych. Diuna, inaczej Arrakis, to źródło tzw. melanżu, czyli cennej substancji, która pozwala na podróże kosmiczne oraz... przewidywanie przyszłości.

55. John Irving "Świat według Garpa"

Mimo że w dorobku Johna Irvinga znajdziemy wiele fenomenalnych powieści, to jednak "Świat według Garpa" jest utworem uznawanym za najlepszy, jaki napisał. Po mistrzowsku opisano tu, co tak niewielu potrafi ująć w słowa - żywioł codziennego, często przerastającego nas życia.

56. Lawrence Wright "Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę"

Lawrence Wright wykonał tytaniczną pracę, przeglądając tysiące dokumentów i przeprowadzając setki rozmów, by jak najbardziej szczegółowo odtworzyć to, w jaki sposób powstała najbardziej znana organizacja terrorystyczna na świecie.

57. Lemony Snicket "Seria niefortunnych zdarzeń"

Wielotomowy cykl opisujący przygody trojga sierot: Wioletki, Klausa i Słoneczka. Na początku tej historii dzieci dowiadują się, że ich rodzice zginęli w pożarze i to wydarzenie okazuje się dopiero początkiem nieszczęść, które będą je spotykać.

58. Doris Kearns Goodwin "Team of Rivals: The Political Genius of Abraham Lincoln"

Ceniona historyczka, Doris Kearns Goodwin, przybliża czytelnikom, na czym polegał polityczny geniusz Abrahama Lincolna.

59. Norton Juster "Niezwykła rogatka"

Niezwykłe przygody chłopca imieniem Milo, który bardzo, ale to bardzo się nudzi, aż do dnia, gdy otrzymuje prezent w postaci niezwykłej rogatki. Książkę przełożono z języka angielskiego na polski. Jej oryginalny tytuł to "The Phantom Tollbooth".

60. Laura Hillenbrand "Niezłomny"

Porywająca historia chłopca o imieniu Louis Zamperini, który dzięki swej sile oraz determinacji osiągnął rzeczy, które pozornie wydawały się poza zasięgiem jego możliwości. W niektórych polskich księgarniach książka jest dostępna w polskim tłumaczeniu. Można zaopatrzyć się także w wersję oryginalną.

61. Kate Atkinson "Jej wszystkie życia"

Powieść, która podejmuje nurtujący nas wszystkich temat - co by było, gdybyśmy mieli nieskończenie wiele szans na to, by przeżywać nasze życie od nowa? Czy żylibyśmy inaczej? Jakie decyzje byśmy podjęli? Co byśmy zmienili? Oryginalny tytuł książki to "Life after life".

62. Michael Lewis "Moneyball. Nieczysta gra"

Billy Beane, zdając sobie sprawę z mało imponującej zasobności swojego portfela, ale marząc o inwestowaniu w baseball, postanawia stawiać na zawodników, którymi nikt inny nawet się nie interesuje. Okazuje się, że jego świeże spojrzenie i głęboka analiza czynników, których nikt wcześniej nie brał pod uwagę, szybko owocuje. Książka w formie audiobooka w języku angielskim jest dostępna bezpłatnie dla użytkowników Audible, którzy zdecydowali się na okres próbny.

63. Ann Patchett "Bel Canto"

Historia zaczyna się niewinnie - pewna śpiewaczka operowa udaje się do jednego z krajów Ameryki Południowej, by dać tam koncert. Gospodarzem wydarzenia jest japoński przemysłowiec, któremu śpiewaczka ogromnie się podoba. Tymczasem dom bogacza staje się celem ataku terrorystycznego. Okazuje się, ze terroryści nie mogą zrealizować swojego celu, jakim było uprowadzenie z przyjęcia prezydenta, gdyż ten się na nim nie stawił. Decydują się więc przetrzymywać uczestników wydarzenia jako zakładników.

64. Chinua Achebe "Wszystko się rozpada"

Chinua Achebe jest nazywany "ojcem literatury afrykańskiej". W swojej najważniejszej powieści opowiada historię plemienia, z którego pochodzi, o życiu, które skończyło się bezpowrotnie wraz z nadejściem białych kolonizatorów. Książka dostępna zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

65. J.D. Salinger "Buszujący w zbożu"

Klasyka, z którą każdy powinien się zapoznać. To opowieść Holdena Caulfielda, zbuntowanego szesnastolatka, który ma dość zakłamania społeczeństwa, ludzkiej podłości oraz absurdów funkcjonowania szkoły, więc ucieka ze szkoły i przez jeden dzień włóczy się ulicami Nowego Jorku, snując ironiczne rozważania na temat świata i ludzi.

66. David Sedaris "Zjem to, co ma na sobie"

David Sedaris jest amerykańskim komikiem, który z typowym dla siebie humorem opisał na kartach powieści historię opartą na jego własnych doświadczeniach. Oryginalny tytuł książki to "Me Talk Pretty One Day" .

67. Raymond Chandler "Długie pożegnanie"

Jeśli nie znacie jeszcze prozy Raymonda Chandlera, zacznijcie od tej. "Długie pożegnanie" to wypełniona tajemnicami, skomplikowanymi zwrotami akcji i nutką grozy powieść mistrza kryminałów.

68. Toni Morrison "Umiłowana"

Zmarła niedawno laureatka Nagrody Nobla zasługuje na uważną lekturę każdej z książek, które napisała. Szczególnie ceniona jest właśnie "Umiłowana" - mieszająca wątki magiczne i realistyczne historia z czasów tuż po zakończeniu wojny secesyjnej. Oryginalny tytuł książki to "Beloved".

69. Margaret Wise Brown "Dobranoc księżycu"

"Dobranoc księżycu" to klasyka książki dziecięcej, od lat wznawiana i wciąż uwielbiana przez rodziców oraz ich pociechy.

70. Louise Erdrich "Leki na miłość"

To powieść wielowątkowa, właściwie zbiór opowiadań o losach kilku rodzin z rezerwatu Ojibwe w Dakocie Północnej. Oryginalny tytuł zbioru to "Love Medicine".

71. Brené Brown "Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy"

Odkrywcza książka, bazująca na przeprowadzanych przez lata badaniach naukowych, które dowiodły, że wrażliwość nie jest naszą słabością, a to, co uznajemy za odwagę, być może wcale nią nie jest.

72. Junot Díaz "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao"

Oscar Wao to bardzo dziwny chłopiec. Prawdopodobnie dźwigający na sobie klątwę Fukú, która sprawia, że prześladuje go niezwykły pech. W niektórych miejscach dostępne jest polskie wydanie książki. Można też sięgnąć po wydanie anglojęzyczne.

73. Anne Frank "Dziennik"

Opowieść snuta przez nastoletnią Annę, Żydówkę mieszkającą w Amsterdamie w czasie II wojny światowej. Jej zapiski stały się niezwykle cennym dokumentem czasów, w których przyszło jej żyć, opisującym losu ukrywających się przed hitlerowcami Żydów, a także próby wiedzenia możliwie normalnego życia w zupełnie nienormalnej rzeczywistości. Anne Frank jest uznawana za jedną z najlepszych pisarek, którym nie przyszło nigdy świadomie napisać książki. Dziewczynka wraz z całą rodziną została aresztowana w sierpniu 1944 r. i wysłana do obozu koncentracyjnego.

74. Truman Capote "Z zimną krwią"

Arcydzieło, które stworzył Truman Capote, to efekt ciężkiej i drobiazgowej pracy oraz zbudowania niebezpiecznej i obciążającej relacji z przestępcami. Rozległy, ale wciągający i przerażający zapis zbrodni dokonanej na czteroosobowej rodzinie z Kansas to historia, o której nie da się zapomnieć.

75. Mary Karr "The Liars' Club: A Memoir"

Biografia Mary Karr, amerykańskiej poetki i eseistki, to spojrzenie na życie oczami dziecka, pisana niczym baśń, miejscami zabawna, miejscami wzruszająca, kiedy indziej przerażająca.

76. A. A. Milne, Ernest H. Shepard "Chatka Puchatka"

Kto z nas nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku? Jeśli obcowaliście z nim tylko w wersji telewizyjnej, to najwyższa pora, by spotkać go na kartach książki.

77. Hunter S. Thompson "Lęk i odraza w Las Vegas"

Bohater powieści to Raoul Duke (czyli tak naprawdę sam Thompson) w towarzystwie swojego adwokata doktora Gonza, wyrusza do Las Vegas, by odnaleźć "amerykański sen". W drodze panowie eksperymentują z różnego typu używkami, snują też rozważania o sytuacji w kraju i na świecie.

78. Markus Zusak "Złodziejka książek"

Liesel Meminger to złodziejka książek. Po raz pierwszy kradnie książkę na pogrzebie swojego brata. Później kradnie je przy najróżniejszych okazjach, np. ze stosu przygotowanego do spalenia przez nazistów.

79. Albert Camus "Obcy"

Jednym z najwyraźniejszych uczuć, które towarzyszy nam podczas lektury tej książki, jest z pewnością niepokój. To opis morderstwa popełnionego przez zwykłego człowieka, bez większego namysłu i powodu oraz chwil po tym, jak zostaje on skazany na śmierć za swoją zbrodnię. Obecnie audiobook w języku angielskim jest bezpłatny dla osób korzystających z Audible w okresie próbnym.

80. Judy Blume "Are You There God? It's Me, Margaret"

Dwunastoletnia dziewczynka rozmawia z wyobrażonym Bogiem, któremu stara się opowiedzieć o swoich problemach z dorastaniem oraz dylematach związanych z wiarą.

81. Abraham Verghese "Cutting for Stone"

Historia bliźniąt, których matka umiera po porodzie, a ojciec znika w tajemniczych okolicznościach, połączonych przedziwną więzią oraz w późniejszym czasie również miłością do tej samej kobiety.

82. Madeleine L'Engle "Pułapka czasu" (wcześniej wydana w Polsce jako "Fałdka czasu")

Klasyka literatury dziecięcej, choć niekoniecznie dobra jedynie dla najmłodszych. Ta porywająca proza znajdzie fanów również wśród dorosłych czytelników.

83. E. B White "Pajęczyna Charlotty"

Charlotta to pajęczyca, która mieszka w stodole i ma najlepszego przyjaciela, prosiaczka Wilbura, którego życie staje się zagrożone. Charlotta zrobi wszystko, by ocalić swego kompana przed smutnym końcem.

84. Jeff Kinney "Dziennik cwaniaczka"

Cykl książek dla młodzieży, opowiadający o perypetiach nastoletniego Grega.

85. Gillian Flynn "Zaginiona dziewczyna"

Jeden z najbardziej porywających thrillerów ostatnich lat. Napisana ciekawie i oryginalnie, zmieniająca perspektywę narracyjną i wodząca czytelnika za nos powieść została również genialnie zekranizowana przez Davida Finchera. Książka jest dostępna w polskim tłumaczeniu, jednak warto ją przeczytać również w oryginale.

86. Anthony Bourdain "Kitchen Confidential Updated Edition: Adventures in the Culinary Underbelly"

Anthony Bourdain słynął ze szczerości i ciętego języka. Nie inaczej jest w jego książce, w której, nie bacząc na to, że może raz na zawsze odebrać apetyt swoim czytelnikom, opisuje to, co dzieje się za drzwiami kuchni wielu restauracji na świecie.

87. Laura Ingalls Wilder "Domek na prerii"

Uwielbiana przez amerykańskie dzieci seria, podbija serca również polskich czytelników. To historia trzech dziewczynek, które wraz z rodzicami podróżują po bezdrożach Ameryki, by odnaleźć dla siebie wymarzony dom. Książka do nabycia w języku polskim oraz w amerykańskim oryginale.

88. Salman Rushdie "Dzieci północny"

Powojenna historia Indii w tle, a na pierwszym planie historie ludzi, którzy urodzili się po odzyskaniu przez kraj niepodległości.

89. J.R.R. Tolkien "Władca Pierścieni"

Przynajmniej raz, a najlepiej kilka razy w życiu powinno się przeczytać trylogię Tolkiena, najlepiej poprawiając zaraz po tym maratonem filmów Petera Jacksona.

90. Jack Kerouac "W drodze"

Młody pisarz i jego dwóch kompanów wyruszają w podróż po Ameryce, w poszukiwaniu przygód, wolności oraz odpowiedzi na ważne pytania. Oryginalny tytuł książki to "On the Road".

91. Karen Blixen "Pożegnanie z Afryką"

Autobiograficzna powieść Karen Blixen to jednocześnie najpiękniejsza historia o Afryce, jaka została kiedykolwiek napisana.

92. Rachel Carson "Silent spring"

Uznawana za jedną z najbardziej inspirujących książek XX wieku, która pokazuje, jak ludzie działania powodują umieranie środowiska naturalnego.

93. Malcolm X, Alex Haley "The Autobiography of Malcolm X: As Told to Alex Haley"

Niezwykłe życie niezwykłego człowieka, który dla wielu osób jest jedną z najbardziej wpływowych postaci XX wieku.

94. Jonathan Franzen "Korekty"

Doskonała powieść ukazująca upadek rodziny na tle przemian społecznych w USA w ostatnim półwieczu.

95. Erik Larson "Diabeł w Białym Mieście"

Kolumbijska Wystawa Światowa z 1893 roku w Chicago o nazwie „Białe Miasto" nieoczekiwanie łączy losy seryjnego mordercy oraz architekta.

96. Philip Pullman "Mroczne materie"

Wciągająca trylogia, której akcja toczy się w światach równoległych. Znajdziemy tu wiele niezwykłych postaci oraz liczne odniesienia do kanonu literatury światowej.

97. F. Scott Fitzgerald "Wielki Gatsby"

Jedna z najważniejszych powieści amerykańskich, opisująca losy tzw. "straconego pokolenia", czyli osób wchodzących w dorosłość w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

98. Suzanne Collins "Igrzyska śmierci"

Brutalna i bezkompromisowa trylogia ukazująca antyutopijne społeczeństwo stworzone na gruzach zniszczonych katastrofą USA. Sprawująca w tym państwie władzę grupa utrzymuje porządek w dwunastu dystryktach, dzięki stosowaniu terroru. Raz w roku każdy z dystryktów musi wysłać dwoje dzieci obydwu płci na tzw. Głodowe Igrzyska, podczas których grupa młodzieży będzie walczyć ze sobą o przetrwanie, aż żywe zostanie wśród nich tylko jedno,które później będzie pupilkiem Kapitolu.

99. Rebecca Skloot "Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks"

Opowieść o życiu kobiety, dzięki której dokonał się gigantyczny postęp w medycynie. To od niej pobrano komórki raka szyjki macicy, które w laboratorium poddano eksperymentom i stworzono dzięki temu pierwsze nieśmiertelne komórki ludzkie. Wykorzystano je potem w licznych badaniach, m.in. nad rozwojem raka i sposobami hamowania jego rozwoju. W przypadku niedostępności polskiego wydania, warto pokusić się o oryginał.

100. Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"

Jedna z najbardziej wzruszających i najmądrzejszych książek na świecie. To niewielkich rozmiarów powiastka filozoficzna, której fragmenty są życiowymi drogowskazami dla wielu czytelników.