a

a

LOSY POLAKÓW NA SYBERII

...

W ramach II edycji projektu edukacyjnego Losy Polaków na Syberii będącego częścią Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej uczniowie z Ryglic wzięli udział w konferencji pt. "Tylko wspólnie zachowamy pamięć", która odbyła się 12 lutego 2013 r w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Urzędu w Tarnowie.
Celem konferencji było upamiętnienie 73 rocznicy pierwszej wielkiej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR, zorganizowanej przez okupacyjne władze sowieckie oraz przybliżenie młodemu pokoleniu losów kilkuset tysięcy polskich obywateli, którzy znaleźli się na "nieludzkiej ziemi".
Wśród gości znaleźli się Grzegorz Baran Małopolski Wicekurator Oświaty, Krystyna Latała Wiceprezydent Miasta Tarnowa, Urszula Blicharz Dyrektor Delegatury KO, Maria Wypasek i Stanisław Siadek - Starsi Wizytatorzy KO, a także przedstawiciele Związku Sybiraków z Tarnowa i prelegenci: Aleksandra Szemioth z Krakowa, Kazimierz Korczyński, Sybirak z Nowego Sącza. W konferencji wzięli także udział nauczyciele oraz uczniowie z małopolskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Zgromadzeni wysłuchali wykładów: "Polacy deportowani do ZSRR i więzieni w łagrach sowieckich" (A. Szemioth), "Historia Golgoty Wschodu i formy jej upamiętniania" (K. Korczyński) oraz "Warsztaty edukacyjne Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń - Losy Polaków na Syberii". W programie konferencji znalazł się także spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu młodzieży Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru w Zaczarniu.
Pamięć o Sybirakach jest nasza powinnością. Bo przecież, jak nawołuje Adam Mickiewicz: Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie.