a

a

Raport Pileckiego

...
Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe w charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania...
Witold Pilecki, więzień KL Auschwitz nr 4859

W dniu 18 IX 2023r. odbył się wyjazd do kina w Tarnowie na film  „Raport Pileckiego”. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas: I Ti, II Ti, IITż, III Tiż, IV Tiż, IBS.

„Raport Pileckiego” to tytuł pełnometrażowego filmu, którego powstanie wsparła Polska Fundacja Narodowa. Obraz w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską.

„Raport…” opowiada historię Witolda Pileckiego – oficera Wojska Polskiego, bohatera wojny z bolszewikami i wojny obronnej z 1939 roku, konspiratora, ochotnika do Auschwitz, twórcy obozowej konspiracji, autora raportu o tym co dzieję się w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, Powstańca Warszawskiego, a w końcu ofiary systemu komunistycznego. Obraz pokazuje również mniej znane oblicze bohatera – kochającego ojca i męża, który niejednokrotnie staje przed trudnym wyborem, między misją a rodziną.

Osią narracji filmu są sceny przesłuchań bohatera przez oficerów śledczych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, którzy za wszelką cenę próbują zrobić z Pileckiego kolaboranta Niemców, szpiega i terrorystę, tak, aby dostosować fikcyjne zarzuty prokuratora do poszczególnych wydarzeń z życia przesłuchiwanego.

Retrospekcja obejmuje zatem sceny z majątku Pileckich w Sukurczach na Nowogródczyźnie, gdzie mieszkali do wybuchu II Wojny Światowej, sceny batalistyczne z 1939 i 1944 roku, a przede wszystkim sceny „obozowe”, ukazujące piekło stworzone przez Niemców w KL Auschwitz.

Główne role zagrali: Przemysław Wyszyński (Witold Pilecki), Paulina Chapko (Maria Pilecka), Mariusz Jakus (porucznik UB Eugeniusz Chimczak) i Karol Wróblewski (pułkownik UB Józef Różański). Całość obrazu dopełnia muzyka Michała Lorenca.

Film jest opowieścią o historii Polaków, historii świata, jak również człowieka osadzonego w dwóch najstraszniejszych totalitaryzmach równolegle, które próbują urządzić świat w nieludzki sposób. Witold Pilecki pozostaje wierny sobie i swoim ideałom. Obraz to próba pokazania światu i międzynarodowemu widzowi, polskiego bohatera i tragedii z jaką przyszło się zmierzyć jemu samemu i Polsce. To możliwość edukowania członków polskiej wspólnoty narodowej oraz stworzenie narzędzi, do opowiadania o naszej perspektywie wojny. Świadomość państw Europy jest bardzo odległa od realiów panujących na terytorium Polski w trakcie II Wojny Światowej. To także próba odkłamania międzynarodowej narracji o „polskich obozach śmierci”, ukazująca postawę Polaków ratujących Żydów. Film przybliża też zagranicznemu widzowi fenomen „Żołnierzy Wyklętych” i ich losy w powojennej, komunistycznej Polsce oraz odkrywa prawdę o Niemcach i Sowietach, oprawcach narodowych bohaterów.

„Raport Pileckiego” wszedł do polskich kin 1 września 2023 roku. Wcześniej, 25 maja, w 75. rocznicę mordu na ochotniku do Auschwitz, w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu odbył się pokaz przedpremierowy dla dyplomatów i przedstawicieli amerykańskiej Polonii. Produkcja zakwalifikowała się również do Konkursu Głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.